Užitečné rady
Užitečné rady!
1. Jaký má být komínový tah?
Min. 10 Pa - max. 20 Pa. V případě, že nevíte, jaký máte komínový tah, dejte ho změřit odborné firmě, která vlastní tahoměru tak, aby měření proběhlo během hoření.
2. Jaká je doporučená výška komína?
Cca 5 - 5,5 metru. Ale pozor, výška komína se měří od bodu napojení spotřebiče do komína po ústí / konec komína /.
3. Může být zapojen spotřebič s průměrem vývodu 125 mm do komína o průměru 200 mm?
Ne, v žádném případě. Doporučená tolerance je + - 10%. V případě velkého průměru komína a malého výstupu spotřebiče hrozí, že objem spalin vycházející ze spotřebiče nepřehřeje komín a hlavně v zimních měsících komín nechytá tah.
4. Pokud má komín více než 5,5 metru, resp. až 10 metrů, jaký to má vliv na hoření?
Projeví se to vyšším tahem, rychlejším hořením, a tím i větší spotřebou dřeva. Doporučujeme zabudovat komínovou, resp. kouřovou klapku, nebo si zakoupit speciální zařízení na regulaci tahu.
5. Mohu topit mokrým dřevem?
Topení mokrým dřevem má mnoho nevýhod. Je to především nižší výhřevnost, dehtování. Pro výrobky Jotul doporučujeme topit především suchým dřevem / max. 20% vlhkost / a nejlépe tvrdým dřevem / buk, dub, akát, ... /.
6. Je nutná revize komína před zapojením spotřebiče?
Samozřejmě a to hlavně z hlediska bezpečnosti / u starších chalup zvětralé pojiva mezi cihlami = spáry = riziko požáru /, funkčnosti az hlediska případných pojistných událostí.
7. Mohou být zapojeny 2 spotřebiče do jednoho komína?
Ve smyslu platných norem ne, hlavně z hlediska bezpečnosti, protože pokud by takto byly nainstalovány spotřebiče na dvou podlažích, hrozí riziko, že v případě technické poruchy "horního spotřebiče" lidé spící na dolním podlaží se mohou v noci udusit.
8. Jaký je ideální průměr komína pro kamna Jotul?
Ideální průměr je 150 mm, protože tento průměr je vhodný i pro pece s vývodem 125 mm, ale i pro 175 mm, protože 175 mm vývod se dá pomocí redukce zmenšit na 150 mm.
Pozor! Obsah kruhového komína není totožný s obsahem čtvercového komína - ten je větší.
9. Může být spotřebič umístěn na dřevěné podlaze?
Ne. Nesmí volně stát na dřevěné podlaze, koberci, linoleu, plovoucí podlaze. Nejpraktičtější řešení je dlažba, kámen, resp. plechová nebo skleněná podložka pod kamna.
10. Jaké jsou hlavní zásady při realizaci obestavby krbové vložky?
A / Vložku postavit na nožičky, které jsou součástí dodávky. V žádném případě nelze vložku "usadit" na plnou desku, protože se začne nedostatkem obtékání vzduchu přehřívat a vzduch necirkuluje.
B / Zajistit separátní přívod vzduchu pod vložku
C / Dodržet nádechového otvory cca 400 - 500 cm2
Dodržet výdechové otvory cca 800 - 1000 cm2
D / Při vnitřní obestavbě dodržet dilataci vzhledem k krycí plech vložky
11. Je možné u krbových vložek Jotul zabudovat popelník?
Krbové vložky Jotul mají tuto možnost a to tak, že na ohništi se uvolní připravená část pro popelník, tento se vloží do vzniklého otvoru a překryje se na ohništi roštem. Popel je možné vybírat až po dohoření, protože po otevření roštu se zevnitř vložky vybírá vnitřní popelníkových část. Tyto popelníky nemají řešení šuflikovitého vybírání popela zpod vložky. V případě zabudování popelníku však krbová vložka ztrácí kompaktnost nepřerušeného ohniska a vzniklým otvorem hrozí riziko zvýšení tahu.
Čištění skla
Z času načas je třeba sklo dvířek očistit. Na skle se usazují saze a jiné nečistoty v případě, že dřevo, kterým topíte je vlhké, nebo přívod sekundárního vzduchu v horní části kamen je uzavřen. Na běžné vyčištění skla stačí použít měkký kuchyňský ubrousek navlhčený v teplé vodě, na který jsme nanesli trochu popela z ohniště, nakonec opláchneme sklo čistou vodou. Na důkladněji vyčištění na sklo naneseme nejdříve tenkou vrstvu speciálního čistícího přípravku a po chvíli působení ji setřeme měkkým hadříkem nebo papírovým kuchyňským ubrouskem. Sklo čistíme zásadně v chladném stavu.